تبلیغات
اطلاعات عمومی - زندگی‌نامه چارلز دیکنز
 
اطلاعات عمومی
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : س عسکری
نظرسنجی
نظر شما نسبت به این وبلاگ چیه؟صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جست و جوی گوگل
شنبه 16 اردیبهشت 1391 :: نویسنده : س عسکری
 

چارلز دیکنز، که به عقیده‌ی جیمز جویس - نویسنده‌ی بزرگ معاصر- از شکسپیر به این سو، تأثیر گذارترین نویسنده‌ در زبان انگلیسی بوده است، در ۷ فوریه ۱۸۱۲ در لندپورت پورتسی متولد شد. او دومین پسر جان دیکنز، کارمند اداره کارپردازی بحریه بود. پدرش لاابالی‌گری و وامداری‌اش، کار را به جایی کشاند که به زندان مارشالسی انداختندش. به همین دلیل دیکنز ۱۲ ساله برای تأمین معاش خانه به کارخانه‌ی واکس سازیِ «وارن» فرستادند. تا آزادی پدرش از زندان هم‌چنان مجبور به کار بود تا که بالاخره بعد از مراجعت پدر توانست به مدرسه بازگردد.
سپس در دفتر وکالتی مشغول به کار شد و پس از بررسی زندگی شلوغ و متنوع لندن، بر آن شد تا روزنامه‌نگار شود. در این دوره، در شیوه‌ای سخت از خلاصه‌نویسی، توانایی خود را نشان داد و در مارس ۱۸۳۲ در حالی‌که جوانی حدوداً ۲۰ ساله بود، خبرنگار امور عمومی و پارلمانی شد.
دیکنز در سال ۱۸۲۹ دلداده‌ی دختری به نام ماریا بیدنل شد، اما والدین ماریا او را از لحاظ اجتماعی در سطحی نازلتر از خود، یافتند. این دلباختگی و برخوردی دیگر با او در میانسالی دیکنز، بعدها در عشق شخصیت معروف رمانش «دیوید کاپرفیلد» به دختری به نام «دورا» بازتاب یافت.

نخستین طرح‌واره‌ی دیکنز به سال ۱۸۳۳ با پیوستن به «مورنینگ کرونیکل» به عنوان «ناهار در پوپلار» منتشر شد و در پی آن، طرح‌واره‌های دیگر. او در این سال‌ها با پرسه در نواحی خارج از لندن و حضور در گردهمایی‌های انتخابات مقدماتی مجلس و تهیه گزارش از آن، وارد زندگی اجتماعی ای شد که گسترش آن، سریع و لحظه به لحظه بود. او در اوایل سال ۱۸۳۶، دو ماه پس از انتشار «طرح‌واره‌هایی از بوز»، با «کاترین هوگارت» ازدواج کرد و پس از آن برای نوشتن داستان زنجیره‌ایی که بعدها «نامه‌های پیکویک» نام گرفت، قرارداد بست. او پیش از آن سردبیری «بنتلیز مسیلانی» را پذیرفته بود که در آن، از سال ۱۸۳۷ تا ۱۸۳۹ «الیور تویست» منتشر شد.
دیکنز در اوایل ۱۸۳۷، صاحب اولین فرزند خود از ده فرزند شد و در ماه مه، شاهد مرگ خواهر همسرش بود که از اوایل زندگی مشترک آن دو، با آن‌ها زیسته بود. یاد فقدان شدید او برای دیکنز بعدها در بیماری سخت «رز میلی» در الیور تویست بزرگ داشته شد.
در سال ۱۸۳۸ از مدارس ارزان «یورکشر» دیدن کرد و در «نیکلاس نیکلبی»، درباره‌ی این اماکن نوشت. در همین روزها با زنی به نام آنجلا بروت کوتس آشنا شد و به دفاع از افکار بشر دوستانه‌ی این زن پرداخت و کوشش اجتماعی خود را در خدمت اهداف او به کار بست. از جمله‌ی این فعالیت‌ها تأسیس خانه‌ای برای زنان ساقط شده به سال ۱۸۴۷ بود. هر چند دیکنز در سال ۱۸۳۰ از بزرگان ادب آن روزگار محسوب می‌شد، اما او پس از آن نیز، از تلاش خود برای تاختن به بیداد و ستمگری و فخر فروشی، دست نکشید.
دیکنز با بسط طرح اولیه‌ی «ساعت آقای همفری»، داستانی بلندی با عنوان «دکان عتیقه چی» نوشت و هم‌چون گذشته، فریاد اعتراض خود را از به کارگیری کودکان در معادن، به گوش جامعه‌اش رساند و هم‌چنین طنز تمسخر علیه «توری‌ها» را در نوشته‌های خود جای داد، کسانی‌که مخالف تصویب قوانین انسانی بودند.
در سال ۱۸۴۲ با سفر به امریکا و به رغم استقبال گرمی که از او شد، «یادداشت‌هایی از امریکا» و «مارتین چارلز لویت» را به قلم آورد که آمیخته‌ای بودند از ستودنی‌های بسیار امریکا و البته همه‌ی آن‌چه که در نگاه دیکنز نفرت‌انگیز آمدند. وی در سال‌های ۱۸۴۴-۱۸۴۵ نیز از ایتالیا دیدن کرد و در آن‌جا ناقوس‌های جنوا، عنوان «بانگ ناقوس‌ها» را به ذهنش القا کرد، کتاب کوچکی که ضربه‌ای بزرگ به نفع مستمندان روزگارش زد. در پی بازگشت از ایتالیا، چندی سردبیر دیلی نیوز (اخبار روز) شد و برای بهبود وضع مدارس ژنده‌پوشان و لغو اعدام مجرمان در ملأ عام، کمر همت بست. (مدارس ژنده‌پوشان مؤسساتی بودند که در آن کودکان فقیر به رایگان آموزش می‌دیدند.)
«دامبی و پسر» را در پاریس و لوزان نوشت و بعد از نگارش رمان معروف «دیوید کاپرفیلد»، مجله‌ی خود «هاوسهولد وردز» (سخنان خانگی) را راه اندازی کرد. مجله‌ای که سبک سخن او بود، اساسی و انسانی. دیکنز در این ایام نویسندگی و روزنامه‌نگاری را با تئاتر - که اغلب به نفع مؤسسات خیریه برگزار می‌شد- در هم آمیخت.
در سال ۱۸۵۱ به «تاویستوک هاوس» نقل مکان کرد که برای اسکان خانواده‌اش و خانواده‌ی همسرش که در ایام عدم حضور دیکنز در وطن با خانواده‌ی او زندگی می‌کردند، به حد لازم، بزرگ بود و پس از این جابه جایی نگارش «خانه قانون‌زده» را آغاز کرد. دیکنز در سال۱۸۵۳«سرود کریسمس» را که ده سال پیش از آن نگاشته بود، برای جماعتی ۲۰۰۰ نفری خواند و در سال بعد توانست با انتشار «دوران سختی» در فروش مجله‌اش «هاوسهولد وردز» که این روزها افت کرده بود، هیجانی به وجود آورد و با شیوع وبا در سال۱۸۵۴، در همین مجله مصراً خواستار بهبود وضع بهداشت جامعه شد.
وی پالمرستن و دولتش را به خاطر سوء اداره‌ی وحشتناک جنگ کریمه مورد انتفاد قرار داد و این انتقادها در بی‌کفایتی موصوف در «داریت کوچک» پی گرفته شد. او سرانجام موفق به خرید خانه‌ای شد که از کودکی در رؤیاهای خود می‌پروراند، خانه‌ای نزدیک راچستر - گذر هیل پلیس. اما در سال ۱۸۵۷ برای او واضح و عیان بود که ازدواج و زندگی مشترک او و همسرش به پایان خود نزدیک می‌شود. او که با شور و شوق بسیار، خواستار خوانش قطعاتی از کتاب‌هایش برای علاقه‌مندان بود، در بحران جدایی از کاترین قرار گرفت. کاترین به تشویق مادرش از دیکنز جدا شد و شایعه‌ی وجود رابطه‌ی نه چندان خوشایند بین دیکنز و «الن ترنان» هنرپیشه‌ی جوان بر سر زبان‌ها افتاد. این شایعات و حرافی‌ها، دیکنز را برای دفاع از بی‌گناهی خود و ترنان، وارد عملی پر هیاهو و به دور از احتیاط کرد.
در اوایل ۱۸۵۹ مجله‌ای تازه با عنوان آل ذیرراوند(سرتاسر سال) که با« داستان دوشهر» آغاز می‌شد، منتشر کرد؛ اما فروش آن دچار افت شد و برای بازگشت به وضع قبلی، انتشار «آرزوهای بزرگ» به او کمک کرد.

دیکنز چون همه‌ی آدم‌ها، زندگی‌ای سراسر کاستی و تناقض داشته است. او رمان‌نویس بزرگ دوران کودکی است، دورانی که توقعات و سرخوردگی‌هایش برای او، باعث بیگانگی‌اش با فرزندان خودش شد. و در این جا خالی از لطف نیست یادآوری تأثیر حضور پدری لاقید در زندگی او و به زندان رفتنش، آن جا که لاقیدی مضحکی در یکی از شخصیت‌های داستانی‌اش به مسائل مالی شکل می‌بندد و زندان در آثار دیکنز به حقیقتی داستانی و اسطوره‌ای بدل می‌شود.
او بزرگ‌دارنده‌ی زندگی خانوادگی‌ است و با آن‌که غوغای جدایی او از کاترین، به طرز دردناک بر سر زبان‌ها می‌افتد، مدافع اخلاق امور جنسی است. و با آن‌که علاقه‌اش به ترنان در ذهن عام گمان‌هایی می‌افکند، شیفته‌ی ابداع طرح‌هایی است بر محور راز و اختفا و افشا و این در حالی است که او می‌تواند راز زندگی خصوصی‌اش را حفظ کند. زندگی‌نامه‌نویسان شخصیت‌های زن ساخته و پرداخته‌ی آثار مؤخر دیکنز را اغلب به شیوه‌ای خام با ترنان یکسان پنداشته‌اند؛ اگر چه نام او (الن) مؤکداً با نام‌های استلا، بلا و هلنا لندلس پیوند می‌خورد، اما روحیات این اشخاص در رمان‌های دیکنز تازگی نداشت. زندگی‌نامه دیکنز هرگز چون یک رمان نوشته‌ی او نبود، هر چند سرشاری نیرو و خود مرکزی و کیفیت نمایش‌گونه‌، مشخصه‌ی کار و زندگی اوست.
دیکنز نیز مانند بسیاری از رمان‌نویسان دیگر (جورج الیوت، زولا، دفو و...) از روزنامه‌نگاری شروع کرد و سپس از واقعیت به خیال گرائید. وی نیز مانند دیوید کاپرفیلد در حالی می‌نوشت که مقید به سخن دیگران بود. کارش در مقام گزارشگر مذاکرات پارلمانی به او سرعت و دقت آموخت. از گزارشگری به شکل آزادتری از روزنامه‌نگاری گروید: «طرحواره‌هایی از بوز» در معنا مجموعه مقالاتی است که جریان تکامل رشد تدریجی این داستان‌سرا، شخصیت‌آفرین و تحلیل‌گر محیط‌ها و اشیا را به دست می‌دهد. او هرچند هرگز از روزنامه‌نگاری نبرید و همواره سردبیر مجلات و سرگرم نوشتن مقالاتی برای روزنامه‌ها و سخنرانی‌ها بود، اما اثر ذکر شده، مثالی روشن از کوشش روزنامه‌نگاری است در اعتلا بخشی به استعدادهای نویسندگی خویش.
دیکنز ارائه کننده عوالم شهر است. دگرگونی شهر - چه از لحاظ اقتصادی و چه اجتماعی - و چیرگی او بر توصیف این دگرگونی‌ها. در طرحواره‌ها به وضوح این توانایی را می‌بینیم. توصیف یک عمارت یا مؤسسه از زبان دیکنز، چیزی ورای وصفی خشک و خالی است از عمارتی بی‌جان. او ناظر تغیر‌پذیری ظاهر است و چنان توصیف می‌کند که گویی این عمارت ساکن نیست. او اشیا را در قیاس جنبه‌های متحرک جامعه‌ای می‌بیند که در حال تبدل است. وقتی خیابان‌های کثیف لندن را توصیف می‌کند چنین به ما می‌گوید:«نم همین قدر دزدانه و نرم فرود می‌آید که سنگفرش خیابان‌ها را چرب کند.» می‌گوید:«چراغ‌های گازی به علت مه سنگین و تنبلی که بر هر چیز می‌نشیند رخشنده‌تر می‌نمایند.»
توصیف طرح‌واره‌ها چیزی است بسیار سینمایی که از خودداری دیکنز در توصیف صحنه‌های ساکن مایه می‌گیرد. اگر هم استثنایی بارز به چشم بیاید، بی‌گمان مؤید قاعده است.
طرح‌واره‌هایی از بوز، از ذوق و استعداد کمدی دیکنز نیز جان می‌گیرد. او کمدی را به گونه‌ای توصیف می‌کند که ما متوجه تأثیر گرفتن او از این تجربه می‌شویم. بازیگران زن و دلقک‌ها اغراق شده‌اند، اما این اغراق به طور قطع ملهم از مبادی تئاتر روزگار خویشند.
یکی دیگر از استعدادهای نمایشی دیکنز، تأثر انگیزی و خوشمزگی است. یکی از طرحواره‌های اولیه یعنی «مغازه‌ی گروگیر» این تأثرانگیزی را به گونه‌ای شایان بیان می‌کند. در این اثر، هم تجزیه و تحلیل است و هم اقناع - که هم تفاهم برانگیز است و هم ترحم‌انگیز.
«دیوید کاپرفیلد» به دوران پختگی و کمال هنری دیکنز تعلق دارد. حجم انتقاد صریح اجتماعی در این رمان کمتر از نوشته‌های دیگرست. در این جا توجه نویسنده بیشتر به ماجراهای خانگی و روحانی‌ است تا بی‌دادهای اجتماعی. هرچند با زندگی‌ای که خود نویسنده داشته است، طبعاً توجه به مسائل روانشناختی از دید اجتماعی بارز و آشکار است. خفت‌های شخصیت «پیپ» در این رمان، فرازجویی‌هایش، بزرگ‌منشی‌های به خود بسته‌اش و نیز ترقی و تنزلش همه سمبول‌های اجتماعی قابل شناخت‌اند. این رمان در آن واحد تصویر یک شخصیت خاص و یک تعمیم نیرومند است.
دیکنز در چند رمان بعدی دیگرش رنجی بر خود هموار می‌سازد تا از هرگونه راه‌حل ساده‌ای اجتناب کند. «دوران سختی»، « داریت کوچک»، «داستان دو شهر» و « آرزوهای بزرگ» دامنه‌ی توقع خود را از خواسته محدود می‌کنند و از ما توقع ندارند که بنشینیم و همه کسانی را که اکنون پس از آن‌ همه رنج، به رفاه رسیده‌اند، ببینیم. اگرچه پرداخت شخصیت‌های متعلق به طبقه‌ی کارگر و مسائل صنعتی به شیوه‌ای زمخت و احساساتی انجام شود، هنر« دوران سختی» در نوعی صداقت درباره‌ی تقلید اجتماعی شخصیت داستان است. ما در این جا بر خلاف «خانه‌ی قانون زده»، از پی تشریح تخریب، در رسیدن ساختمانی در مقیاس کوچک را نمی‌بینیم.
بی‌قراری دیکنز برای خلق اثر هم‌چنان باقی بود، اما سلامت او با خواندن‌های پر از شیفتگی‌اش، روز به روز تحلیل می‌رفت. پس از سال ۱۸۶۰ (روزهایی که آرزوهای بزرگ قلم می‌خورد)، الن ترنان، گاه گاه در نزدش می‌ماند. در ۹ ژوئن ۱۸۶۵، دیکنز با سانحه‌ی قطار مواجه شد که در مؤخره‌ی «دوست مشترک ما» به آن اشاره می‌کند، اما با این همه، کتاب‌خوانی‌های او و سفرهایی که با این هدف داشت، ادامه یافت، چنان‌که حدود ۱۸۶۷-۱۸۶۸ دیگر بار به امریکا رفت. او از لحاظ مالی هیچ کم نداشت، اما از نظر جسمانی شکسته به نظر می‌رسید.
بی‌اعتنایی او به هشدارها (فلج جزئی - ناتوانی در خواندن حروف سمت چپ و لنگش روز افزون پای چپ) تا بدان‌جا پیش رفت که در سال ۱۸۷۰ اقدام به یک رشته کتاب‌خوانی جدید نمود. دیکنز در ۱۵ مارس برای آخرین بار «سرود کریسمس» را خواند و سرانجام در ۹ ژوئن ۱۸۷۰، در حالی‌که «ادوین درود» به پایان نرسیده بود، به طور ناگهانی از جهان رفت.
چارلز دیکنز چشم از جهان فروبست تا خالق رمان‌های ارزشمندی که رؤیاهای شبانه‌ی میلیون‌ها کودک و نوجوانی را که شیفته‌ی آثارش بودند با نوشته‌هایش تنها بگذارد.
نوع مطلب : زندگینامه ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 16 آذر 1397 01:22 ق.ظ

Cheers! I value this!
generic cialis levitra cialis great britain online prescriptions cialis cialis prezzo in linea basso only now cialis for sale in us dosagem ideal cialis we like it safe cheap cialis cialis y deporte wow cialis 20 il cialis quanto costa
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:55 ق.ظ

You actually explained this exceptionally well.
generic cialis at the pharmacy buy cialis sample pack tesco price cialis where do you buy cialis click now buy cialis brand cialis for sale in europa the best site cialis tablets acquistare cialis internet cialis lowest price cialis efficacit
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:41 ق.ظ

Many thanks. I value this!
buy name brand cialis on line generic cialis tadalafil bulk cialis cialis generico in farmacia how to purchase cialis on line only now cialis 20 mg cialis professional yohimbe compare prices cialis uk viagra cialis levitra we use it cialis online store
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:14 ق.ظ

Seriously plenty of beneficial advice!
where do you buy cialis cialis mit grapefruitsaft cialis lowest price wow cialis 20 buy cialis online legal cialis prezzo di mercato female cialis no prescription venta cialis en espaa look here cialis order on line cialis kaufen bankberweisung
سه شنبه 13 آذر 1397 01:47 ق.ظ

You actually suggested it exceptionally well!
click now buy cialis brand buy cialis online cialis prescription doctor cialis cialis professional yohimbe 5 mg cialis coupon printable cialis 5 mg para diabeticos cialis online warnings for cialis recommended site cialis kanada
دوشنبه 12 آذر 1397 01:28 ق.ظ

Wow plenty of wonderful data!
cialis 05 cialis therapie walgreens price for cialis prix cialis once a da try it no rx cialis prix de cialis the best site cialis tablets achat cialis en europe cialis generic availability cialis price in bangalore
شنبه 10 آذر 1397 12:14 ب.ظ

Many thanks! I value it.
enter site 20 mg cialis cost try it no rx cialis cialis 200 dollar savings card cialis price thailand tarif cialis france compare prices cialis uk cialis savings card cialis 20 mg effectiveness cialis generico lilly cialis generique 5 mg
جمعه 9 آذر 1397 01:24 ب.ظ

Excellent content. With thanks!
cialis preise schweiz ou acheter du cialis pas cher how does cialis work purchasing cialis on the internet buy cialis cilas cialis 5 mg funziona when will generic cialis be available cialis en 24 hora cialis price thailand
جمعه 9 آذر 1397 01:44 ق.ظ

You said it nicely..
i recommend cialis generico how to buy cialis online usa price cialis wal mart pharmacy prezzo di cialis in bulgaria are there generic cialis trusted tabled cialis softabs cialis 20mg preis cf cialis 05 cialis generico en mexico cialis alternative
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:24 ب.ظ

With thanks! Fantastic stuff.
wow cialis 20 cialis daily reviews cialis soft tabs for sale legalidad de comprar cialis fast cialis online comprar cialis 10 espa241a get cheap cialis cialis dosage weblink price cialis cialis generisches kanada
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:08 ق.ظ

Many thanks, Numerous content!

cialis coupons achat cialis en itali cialis generico lilly 5 mg cialis coupon printable are there generic cialis order cialis from india we recommend cialis info cialis venta a domicilio look here cialis order on line cialis daily new zealand
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:43 ق.ظ

Nicely put. Many thanks!
cialis therapie generic cialis cialis canadian drugs achat cialis en europe when will generic cialis be available we like it cialis soft gel cialis tablets australia cialis para que sirve we use it 50 mg cialis dose cialis 20 mg
پنجشنبه 19 مهر 1397 07:37 ق.ظ

Wow many of useful knowledge.
buy levitra cheap 20mg levitra buy levitra levitra without a doctor prescription vardenafil cheap 20mg levitra vardenafil buy levitra vardenafil vardenafil
سه شنبه 10 مهر 1397 05:16 ق.ظ

Nicely put, Cheers.
we choice cialis pfizer india if a woman takes a mans cialis cialis kaufen cuanto cuesta cialis yaho cialis en mexico precio only now cialis for sale in us canadian drugs generic cialis acheter cialis meilleur pri generico cialis mexico buy generic cialis
یکشنبه 8 مهر 1397 02:51 ق.ظ

Regards, I value it!
cialis vs viagra the best site cialis tablets cialis coupons printable cialis dosage buy cheap cialis in uk deutschland cialis online buy cialis online cheapest tarif cialis france cialis generika in deutschland kaufen buy cialis uk no prescription
جمعه 6 مهر 1397 11:39 ب.ظ

Many thanks, Wonderful information!
generic cialis in vietnam cialis 5 mg para diabeticos ou acheter du cialis pas cher rx cialis para comprar weblink price cialis generic for cialis cialis generic tadalafil buy cilas rx cialis para comprar cialis 50 mg soft tab
سه شنبه 27 شهریور 1397 03:32 ب.ظ

Superb stuff, With thanks!
cialis prezzo al pubblico cialis in sconto cialis coupons generic cialis soft gels free generic cialis compare prices cialis uk cialis pills in singapore cialis canada on line cialis kaufen wo cialis pills price each
پنجشنبه 15 شهریور 1397 03:53 ق.ظ

Regards! Numerous material!

acquistare cialis internet dose size of cialis how do cialis pills work the best site cialis tablets cialis generico in farmacia cialis professional yohimbe venta cialis en espaa cialis online holland prescription doctor cialis cialis diario compra
سه شنبه 13 شهریور 1397 07:41 ب.ظ

You stated this effectively!
canadian medications by mail drugs for sale online cialis from canada drugs for sale online north west pharmacies canada pharmacy canada 24 canada online pharmacies reviews canada online pharmacies medication prescription drugs without prior prescription canadian pharmacies stendra
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:24 ب.ظ

Cheers, Quite a lot of tips.

opinioni cialis generico safe dosage for cialis cialis 5 mg scheda tecnica cialis 5 effetti collaterali cialis arginine interactio cialis online cialis daily dose generic tadalafil cialis tadalafil achat cialis en itali
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:50 ب.ظ

Thanks a lot, Numerous posts.

cialis usa cost cialis alternative bulk cialis discount cialis cialis qualitat cialis 10 doctissimo cialis dose 30mg cialis 05 cialis generika in deutschland kaufen cialis patent expiration
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:21 ق.ظ

With thanks, Loads of data!

where to buy viagra over the counter buy viagra cheapest buying viagra without a prescription buy viagra online uk cheap buy generic viagra online uk next day delivery buy viagra online without buy herbal viagra online buy viagra online without prescription uk viagra with a prescription cheap online pharmacy no prescription
دوشنبه 22 مرداد 1397 12:39 ق.ظ

You actually stated that adequately.
are there generic cialis where cheapest cialis cialis generico milano cialis online nederland click here take cialis cialis dosage amounts cialis 5mg cialis generic tadalafil buy generic cialis pill online free generic cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 07:21 ب.ظ

Wonderful posts, Appreciate it!
cialis daily dose generic ou acheter du cialis pas cher cialis 30 day sample where do you buy cialis tadalafil 5mg generic low dose cialis cialis online deutschland cialis price thailand cialis daily how do cialis pills work
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:55 ق.ظ

Regards, Helpful stuff!
buy viagra brand online order viagra online without a prescription buy real viagra cheap can i buy viagra online low price viagra sildenafil tablets online where can i get sildenafil cheap viagra online buy generic viagra online usa buy viagra without
جمعه 17 فروردین 1397 08:34 ب.ظ

Well expressed of course! !
cialis sans ordonnance cialis farmacias guadalajara click here take cialis comprar cialis navarr cialis savings card does cialis cause gout cialis reviews generico cialis mexico if a woman takes a mans cialis buy cialis online nz
دوشنبه 28 اسفند 1396 12:03 ق.ظ

Superb posts. Appreciate it!
warnings for cialis price cialis wal mart pharmacy cialis patent expiration achat cialis en suisse prescription doctor cialis precios cialis peru cialis for sale purchase once a day cialis side effects for cialis canadian cialis
دوشنبه 30 بهمن 1396 01:30 ق.ظ
سلام، من فکر می کنم وبلاگ شما ممکن است دارای مرورگر باشد
مسائل مربوط به سازگاری وقتی به وب سایت شما در اپرا نگاه می کنم، به نظر می رسد خوب است
اما هنگام باز کردن در اینترنت اکسپلورر، برخی از آنها همپوشانی دارند.
من فقط می خواستم به شما یک سر سریع سر بزنم! دیگر پس از آن، وبلاگ عالی!
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 09:04 ق.ظ
Stunning quest there. What occurred after? Take care!
چهارشنبه 30 فروردین 1396 09:39 ب.ظ
You need to take part in a contest for one of the most
useful websites on the net. I'm going to highly recommend this web site!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر